ישוב קהילתי בת חפר, עמק חפר

בת חפר, ישוב קהילתי חילוני בעמק חפר

שייך למועצה אזורית עמק חפר

סוג: ישוב קהילתי

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם בת חפר

לשיחה עם בת חפר

073-758-1895

אודות בת חפר

בת חפר היא הצעירה והגדולה ביישובי עמק חפר. היא עלתה על הקרקע ב-1996 כחלק מתכנית "יישובי הכוכבים", שהוביל ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון.

בת חפר ממוקמת כ 15 ק"מ (בקו אווירי) מזרחית לנתניה, ומשתרעת לאורך חומת ההפרדה, מצדו המערבי של הקו הירוק ההיסטורי, על שטח של כ- 950 דונם.

במקום נמצאים מוסדות הציבור המשרתים את כל יישובי העמק, כולל בית כנסת חדש.

עמק חפר שוכן במישור החוף, באזור השרון הצפוני. הוא מציע שילוב תיירותי מעניין של שמורות טבע, חופי ים, פרדסים, משתלות מחלבות ומעדניות. במצוות הזמן התפתחו במקום גם עסקים קטנים ומקוריים.

סיפורו של עמק חפר.

את העמק רכש יהושע חנקין, שרכש אדמות רבות בארץ. עד שנת 1927 נקרא האזור שהיה מוכה ביצות וקדחת ואדי חווארת, על שם שבט בדואי שישב במקום.

הרכישה בוצעה ב-1927, בזכות תרומה של יהודי קנדה. שלוש שנים לאחר מכן הגיע לאזור קבוצה ראשונה שנועדה להכשיר את הקרקע ולייבש את ביצות. היא התמקמה ליד ביתן אהרון של ימינו.

3 שנים של עבודת הכנה עברה עד להקמת הישוב קהילתי הראשון, כפר ויתקין, ובהמשך נוספו קיבוצים וישוב קהילתיים רבים. עמק חפר הייתה המועצה האזורית הראשונה שהוכרה בארץ, בשנת 1940.

אוכלוסייה

כיום מתגוררים בישוב כ- 1,350 משפחות, שהם כ- 6000 נפש, כולם בבתים צמודי-קרקע. צביון הישוב הוא חילוני, כאשר כ-10% מהאוכלוסייה הנה בעלת צביון דתי. שני הצבורים חיים בהרמוניה יוצאת דופן.