אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

כמו לפני 20 שנה - גן הילדים חזר לנווה איתן ואיתו המשפחות

קיבוץ נווה איתן בעמק המעיינות החליט ללכת הפוך מהמקובל: תחילה להתמקד בפתיחתו המחודשת של גן הילדים 2 עשורים לאחר שנסגר ורק אז שיווק למשפחות: "קודם כל לייצר את התשתית, ואז להציע אותה"


במשך עשרות שנים הוא ליווה מאות קטנטנים. היווה את כר החינוך הראשון שלהם בדרך להפוך למבוגרים מוצלחים, עוד בוגרים שיצאו מפס הייצור של החינוך הקיבוצי. אך לפני 23 שנה, בתקופה בה עשרות קיבוצים בישראל חששו לגורלם וההגירה השלילית עמדה בשיאה הוא נסגר,  גן הילדים "שיבולת" של קיבוץ נווה איתן.  רבים מהחברים היו בטוחים שהפור נפל.

מעטים בלבד האמינו שפחות מחצי יובל לאחר מכן, הגן ישיב פניו כקדם וילדים קטנים שוב יתרוצצו בשבילי הקיבוץ. אבל החלום הפך למציאות, ובשנת הלימודים הנוכחית גן "שיבולת" המיתולוגי חזר לעניינים ופתח שעריו לדור המילניאז. המבנים עברו שיפוץ, השם נשמר והגן קם לתחייה.

לאחר 23 שנה בה נאלצו להתחנך בקיבוצים סמוכים, נפתח הגן המיתולוגי (צילום: קיבוץ נווה איתן) 


איתי אילון, רכז הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ, שהתחנך בעצמו כילד בגן בגרסתו הקודמת מספר שפתיחתו של מוסד החינוך לגיל הרך הייתה מלווה בהימור שהצליח. "ממש כמו בסרט 'שדה החלומות' עם קווין קוסטנר, פשוט האמנו ש-If You Build They will come", הוא אומר, "הבנו שמשפחות שמתעניינות בחיים בקיבוץ – כל קיבוץ - עושות זאת לא מעט מתוך שאיפה להעניק לילדים חינוך קיבוצי פר אקסלנס. הבנו שבמקום לעודד קליטה ואז לבנות גן ילדים, עלינו לפעול הפוך. קודם כל לייצר את התשתית, ואז להציע אותה. לשמחתנו, זה עבד נהדר. הקליטה, שהתנהלה בעצלתיים, תפסה תאוצה".

מימי חומה ומגדל לשנת 2020

נווה איתן הוא אחד מהישובים הוותיקים בעמק המעיינות. הקיבוץ הקטן נוסד בסוף שנות ה-40 כיישוב חומה ומגדל, וחרט את שמו על דברי ימיה של התנועה הציונית. כיום מתגוררים בו כ-300 תושבים, ובעתיד מקווים שייקלטו כאן כ-200-250 חברים נוספים בשכונה החדשה. מהלך שאמור להביא כמעט להכפלת האוכלוסייה המקומית.

"הילדים הם תמיד גולת הכותרת של החינוך הקיבוצי", אומרת אורלי שטייניץ, מנהלת מערכת החינוך לגיל הרך בקיבוץ אשר נכנסה השנה לתפקידה, "אם אנחנו מדברים על הגיל הרך בנווה איתן, כיום יש לנו מערכת שהיא פאר החינוך הקיבוצי. אנו שמים דגש גדול על חיבור לטבע ולקהילה, מקפידים על יחס מצוין בין מספר אנשי צוות אל מול הילדים, ומפעילים מתודולוגיה של אוזן קשבת להורים לכל התלבטות, שאלה או בקשה".

אורלי מציינת כי נכון להיום, בפעוטון שבקיבוץ המיועד לתינוקות מגיל 3 חוד' ועד שלוש היחס בין אנשי הצוות לילדים עומד על 3:12, ובגן הילדים על 2:12, נתונים שקשה למצוא אותם בגני הילדים בערים. הילדים מבלים שעות רבות מחוץ לכותלי הגן כאשר כל יום הם יוצאים לטיולים ברחבי הקיבוץ ומשתתפים באופן תדיר בפעילויות קהילתיות בחגים ובאירועים. הגנים נמצאים בלב הקיבוץ, ההורים מוזמנים לבקר באופן חופשי, וכל אנשי הצוות הפדגוגי מגיעים מיישובי עמק המעיינות.

"הילדים הם תמיד גולת הכותרת של החינוך הקיבוצי". גן שיבולת המחודש (צילום: קיבוץ נווה איתן)


"גלשנו באינטרנט והתאהבנו"

נרקיס וחפר גרוס, הורים לבן ובת בני שלוש ושנה, הם מהמשפחות הצעירות שנקלטו בנווה איתן, ואשר ילדיהם מתחנכים במערכת הגנים המקומית. היא במקור ממושב שדמות דבורה, הוא מקיבוץ טירת צבי, והילדים הם כבר ממש "נווה איתניקים" אמיתיים.

"תמיד ידענו שנרצה לגור בקיבוץ. על נווה איתן שמענו למעשה לאחר חיפוש באינטרנט", אומרת נרקיס, "מהר מאד הבנו שזה המקום בשבילנו. קבלת הפנים שחיכתה לנו הייתה מלווה בחיבוק ענק. אני שמחה מאד שניתנה לנו ההזדמנות להשתלב בקיבוץ כל כך מקסים, ולעשות את זה ביחד עם משפחות צעירות רבות שיש להן ילדים בגילאים של הילדים שלנו".

נרקיס וחפר, אשר התגוררו עד למעבר בקיבוץ רשפים הסמוך, לא נדרשו לפשרות בתחום העבודה. הם עובדים במרחק של כ-10 דק' נסיעה מהבית, גרים כעת בשכירות בנווה איתן, ומקווים לעבור בקרוב לביתם החדש בקיבוץ.

"מהר מאד הבנו שזה המקום בשבילנו". משפ' גרוס (צילום: אלבום משפחתי)


רוב מוסדות הלימוד בתוך הקיבוץ

פתיחתו המחודשת של גן שיבולת הציבה את נווה איתן כאחד מהקיבוצים הנוחים ביותר מבחינת מסגרות חינוך בעמק המעיינות. לא רק שהילדים נהנים ממערכת חינוך לגיל הרך במרחק של 3 דק' הליכה מהבית – מגיל לידה ועד כיתה א' – אלא שלאחר סיום בית הספר היסודי הם חוזרים ללמוד בתחומי הקיבוץ בחטיבה ובתיכון הפועלים בנווה איתן. בית הספר היסודי איננו רחוק ופועל בקיבוץ חמדיה הממוקם במרחק של כ-5 דק' נסיעה (הסעות מסודרות מטעם המועצה האזורית עמק המעיינות). בנוסף יש הקיבוץ מפעיל בית ילדים מכיתה א' ועד כיתה ו', אשר פעם-פעמיים בשבוע מתקיימות בו פעילויות שונות לאחר שעות הלימודים (17:00-19:30). חשוב לציין שגם בתי הספר בעמק המעיינות פועלים במתכונת של יום לימודים ארוך.

ולתוך כל זה נכנסת גם השכונה החדשה,שכונת "הגינה". 48 מגרשים של כחצי דונם המשווקים כיום כאשר הקליטה לשוכנה כוללת קליטה לחברות מלאה, כולל זכות הצבעה באספה, זכות להיבחר לוועד המנהל, שותפות בערבות ההדדית-כלכלית ועוד, מה שאומר שהקיבוץ לא מחפש "משפרי דיור", אלא שותפים אמיתיים.
 
"סביבת מגורים ירוקה שתוכננה כך שתתאים בצורה אידיאלית לילדים", אומר איתי כשהוא מתייחס לתכנון השכונה, "חשוב לציין שמיקומה אינו מנותק והיא תהיה חלק בלתי נפרד מהקיבוץ הוותיק". על תכנון השכונה והבתים אמון האדריכל ערן מבל, ובאפשרות המשפחות החדשות לבחור מבין ארבעה דגמים צמודי קרקע (המאושרים להתרחבות בעתיד) ששטחם נע בין 110 ל-260 מ"ר.

מחפש שותפים חדשים (צילום: קיבוץ נווה איתן)


ג'חנון של שבת וטיולים בעמק

אז בעוד קיבוצים לא מעטים ממתינים עם פתיחתן המחודשת של מערכות החינוך עד לקליטת המשפחות, בנווה איתן פעלו הפוך והצליחו. לאחר שהבינו כי המשפחות המתעניינות מתחברות לקיבוץ, אך רוצות את החינוך הקיבוצי לגיל הרך קרוב לבית, החברים יצאו להשקעה. "העדר מערכת חינוך לגיל הרך בקיבוץ היה בעבורנו חסם משמעותי שהיינו חייבם להסיר", נזכר איתי, "עשינו מאמצים גדולים, לקחנו הימור, יצאנו להשקעה, ופתחנו מחדש את הגנים. הפתיחה הביאה לגל ראשון של נקלטים, מרביתם משפחות צעירות עם ילדים".

"המשפחות החדשות מעורבות מאוד בקהילה ואנו מקיימים לא מעט אירועים קהילתיים לא רק לקטנים אלא גם למבוגרים. ערבי גברים, ערבי נשים, הקרנות סרטים, טיולים משותפים בעמק המעיינות, שבת פלאפל, שבת ג'חנון והרשימה נמשכת".

ממלאים שוב את שבילי הקיבוץ (צילום: קיבוץ נווה איתן)


רוצים לדעת יותר על השכונה החדשה של נווה איתן? לחצו

כתבות נוספות בנושא:

הידעתם: משרד הבינוי משתתף אתכם בעלויות הבנייה

איך וכמה משרד הבינוי והשיכון משתתף אתכם בעלויות הקמת בית במרחב הכפרי?

קלטו את משפחת יגל

מאוד אוהבים את המדבר ובחרו בקיבוץ שדה בוקר להיות להם בית כי היה להם חשוב להיות קרובים לבן גוריון. הכירו את משפ' יגל וסיפור הקליטה שלהם