אתר הבית
בכדי להציג את התוצאות לחצו חפש
צפון והגליל צפון והגליל ירושלים והשפלה דרום והנגב

יחי ההבדל הקטן (גדול) - הדרך הטובה כיום לרכישת בית בכפר

"מי שרוצה לקנות בית במרחב הכפרי חייב להבין שמדובר במערכת שאינה דומה כלל לתהליך הרכישה בעיר". ניר דמרי, מייסד חברת נדל"ן פסגות בראיון על המאפיינים המיוחדים של רכישת בית בקיבוץ ובמושב


עבור ישראלים רבים, ביניהם משפחות, זוגות צעירים ואפילו פנסיונרים שמחפשים מעט שקט, מעבר למרחב הכפרי בכלל ולצפון בפרט הוא רצון שהתבשל במשך שנים. זאת בזכות החינוך האיכותי, המרחבים הירוקים, אפשרויות המגורים האטרקטיביות, חיי הקהילה העשירים ועוד. אולם החלום על בית צמוד קרקע ביישוב פסטוראלי נתקל לעיתים במציאות מורכבת ורבים "מאבדים את הידיים והרגליים" בשוק הנדל"ן במרחב הכפרי.

רכישת נכס בהתיישבות הכפרית שונה בתכלית מקניית דירה בעיר. בין השאר ניתן לציין את השוני המהותי בין ישוב למשנהו (קיבוץ, מושב, יישוב קהילתי ומה שביניהם), הבירוקרטיה הסבוכה, ההיבטים התכנוניים והמשפטיים, הנושאים ההנדסיים וכן הלאה. כל אלה מקשים על משפחות שרוצות לגור בכפר עד כדי שרבים "מתייאשים" בדרך או לחילופין נקשרים בעסקה שאיננה מתאימה להם ולצרכיהם.

הבירוקרטיה הסבוכה, ההיבטים התכנוניים והמשפטיים יכולים להרחיק את החלום (צילום: חברת תקומה)


הבדלים בכל אספקט

"כל מי שרוצה לקנות בית במרחב הכפרי צריך להבין דבר אחד בסיסי. מדובר במערכת שאינה דומה כלל לתפאורה העירונית", אומר ניר דמרי, מנכ"ל ומייסד חברת נדל"ן פסגות המתמחה בנדל"ן ביישובי הגליל ובהתיישבות הכפרית, "ההבדלים בין הכפר לעיר ניבטים בכל אספקט, החל מהתהליך הראשוני ביותר של בחירת היישוב או האזור, וכמובן שלאחר מכן בהתנהלות מול המוכר, האגודות, רמ"י, ועדות הקליטה, וועדת התכנון והבנייה, שמאים, עורכי דין, מהנדסים, אדריכלים והחגיגה נמשכת. קיימים פערי ידע עצומים שרק ליווי מקצועי יכול לגשר עליהם".

"לדוגמה, יש להכיר בזה שאין במרחב הכפרי שני ישובים זהים. ההתיישבות היא לא מקשה אחת. היא כוללת קיבוצים, מושבים ויישובים קהילתיים, וגם בתוך הקטגוריות יש חלוקות פנימיות. כמו קיבוצים מתחדשים וקיבוצים שיתופיים, משקים חקלאיים במושבים או הרחבות שאינן שייכות לאגודה החקלאית השיתופית, יישובים קהילתיים בעלי אופי מסוים ועוד".

דמרי, אשר חברתו ת מלווה עשרות רוכשים ומוכרים במרחב הכפרי, מדגיש שכל אחד מהיישובים שונה מבחינת הסביבה שהוא מציע, מאפייני האוכלוסייה, הנוף, אפשרויות התעסוקה, אפשרויות הבנייה, הקשר עם האגודה, הזכויות על הקרקע וכן הלאה. "חשוב להכיר לעומק את היישוב, להתעניין בו ולברר את הפרטים אודותיו, כדי שההתאמה תהיה מדויקת לרצונות של הרוכשים. גם עכשיו וגם בעתיד", הוא אומר.

"קיימים פערי ידע עצומים שרק ליווי מקצועי יכול לגשר עליהם". ניר דמרי (צילום: פסגות נדל"ן)


"ללא ליווי מקצועי המרחק מטעות הוא קצר. קצר מאוד"

מאפיין נוסף של רכישת נכסים בהתיישבות הכפרית הוא בירוקרטיה ייחודית הכוללת אין ספור משימות ומטלות המלוות את תהליך הרכישה. למשל, רישום זכויות ברמ"י, התמודדות עם וועדות קליטה, קבלת היתרים ואישורים מוועדות התכנון והבניה, איתור חריגות בנייה או אי ניצול זכויות בנייה ועוד.

"עבור קונים שלא מגיעים מהעולם הזה מדובר בתהליך מתיש שיכול לגזול בקלות משאבים כמו זמן וכסף", אומר דמרי, "לדוגמה, התכנון והבניה ביישובים הכפריים לא זהים לפרוצדורה הנהוגה בערים. כשקונים דירת ארבעת חדרים בבניין בן 12 קומות בפתח תקווה אין צורך להתנהל מול העיריה כי בסה"כ זכויות הבניה מוצו והלקוח מכיר את עיקרי השלבים של תהליך הרכישה", מסביר דמרי, "בהתיישבות הכפרית, לעומת זאת, יש מגוון רכישות אופציונאליות כמו משקים חקלאיים במושבים, מגרשים לבנייה עצמית בשכונות הרחבה, קליטה בקיבוצים לחברות מלאה, מסלולי קליטה בקיבוצים בעצמאות כלכלית, עסקאות יד שנייה ועוד. כל עסקה היא עולם ומלואו עם מאפיינים משלה, דרישות ספציפיות והתנהלות ייחודית. רוב הקונים לא בקיאים בנושאים הללו וללא ליווי מקצועי המרחק מטעות הוא קצר. קצר מאוד".

"אצלנו בחברה הבנו מזמן את הרצון של המשפחות לעבור לכפר וגם את מה שהכפר יכול להציע למשפחות", אומר דמרי, "בזכות כ-7 שנות ניסיון בענף ותודות להון אנושי שמגיע מתוך ההתיישבות הכפרית (דמרי בעצמו מושבניק המתגורר במושב נטועה, ש.ד), אנחנו מכירים את כל המעטפת המקצועית, האישית והבירוקרטית".

דמרי מתגאה בליווי עשרות משפחות ("כולל המון משפחות מהמרכז ואפילו מתל אביב") שעברו ביחד עם החברה את התהליך והשלימו את המעבר בהצלחה. החברה פועלת מתוך חיבור שורשי להתיישבות ושואפת להעניק שירותי נדל"ן באופן בלעדי למרחב הכפרי.

עולם המשקים והנחלות

"אנחנו עומדים גם לצדם של מוכרי הנכסים ובעלי הבתים עצמם", אומר דמרי, "הן מבחינת איתור קונים נכונים, הן מבחינת הערכת שווי נכס, והן בכל הנוגע לשלבי העסקה עד להשלמתה". בין שלל תחומי עיסוקה, פסגות נדל"ן היא מהחברות המובילות בישראל בכל הנושא של משקים ונחלות.

"נחלות במושבים היא סוגיה מורכבת ומאתגרת שמעטים בלבד יכולים להגיד כמונו שהם מבינים אותה מכל הזוויות", מתגאה דמרי, "רישום נחלות, הסדרת נחלות, פיצול נחלות, שימוש חורג בנחלה, מיסוי, העברת נחלות בתוך המשפחה, הקמת בית שלישי בנחלה וכן הלאה". מומחי החברה מכירים את התהליך על בוריו וכך מתאפשר ללקוח להיכנס לעסקה בראש שקט תוך שהוא יודע כי לא צפויות לו "הפתעות" בלתי רצויות.

נחלה. (צילום: shuttrerstok)

Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers error '80040e31'

[Microsoft][SQL Server Native Client 10.0][SQL Server]Executing SQL directly; no cursor.

/_resources/storage_list./class/s_draw_menu.inc, line 80