מושב מרחביה -מושב, עמק יזרעאל

מרחביה -מושב, מושב חילוני בעמק יזרעאל

שייך למועצה אזורית עמק יזרעאל

סוג: מושב

אופי הישוב: חילוני

איזור עדיפות: 3

צור קשר עם מרחביה

לשיחה עם מרחביה -מושב

073-759-4134

אודות מרחביה

יהושע חנקין, אשר כונה (ובצדק רב) גואל אדמות העמק, הצליח לרכוש את אדמות פולה בשנת 1910. מדובר בשטח בן כ-10,000 דונמים הנמצא ממזרח לתחנת הרכבת של פולה. כיום, שוכן באזור זה, בין השאר, מושב מרחביה. רכישת האדמות בפולה הייתה הרכישה הראשונה של חנקין בעמק יזרעאל. לאחר ניסיונות רבים לעלות על הקרקע, אשר בוצעו על ידי גורמים שונים, קבוצה מטעם "השומר הצעיר" הצליחה להיאחז במקום בשנת 1929.

בימים ההם, גרו במושב כ-40 משפחות אשר התפרנסו בעיקר מחקלאות והוראה. במסגרת תהליכים חברתיים, ארגוניים וכלכליים, אשר עברו על המושבים והקיבוצים בישראל, מרחביה הייתה למושב הראשון אשר הקים בשטחו הרחבה לא חקלאית. הרחבה זו משכה למושב משפחות צעירות חדשות מכל רחבי הארץ. כיום, גרים במרחביה כ-600 חברים, המקיימים קהילה משפחתית העוסקת הן בחקלאות והן במקצועות חופשיים.

הנופים המדהימים הנשקפים מכל עבר, וריח ארץ ישראל הישנה, הופכים את מושב מרחביה לאחת מהפנינות האמיתיות בעמק. לכך ניתן לצרף את העובדה שהעמק הפורה משופע בשדות חקלאיים מעובדים, בריכות דגים עשירות, וממוקם בצילם של רכס הכרמל, הרי נצרת, הר תבור והר הגלבוע. בסמוך למושב מרחביה נמצאים אתרים מרתקים כגון חצר הקואורפורציה בקיבוץ מרחביה, גבעת המורה, מוזיאון מזרע הקטנה, שמורת בלפוריה וכנסיות נצרת. ניתן לומר כי החיים במושב משלבים בין אווירה פסטורלית וקסומה, נופים תנ"כיים מרשימים, ואוכלוסייה איכותית המתלכדת לכדי קהילה חמה ומשפחתית.
קליטה
על פי אתר המועצה האזורית עמק יזרעאל, לא קיימת במושב שכונת הרחבה ואף לא מתוכננת שכונה כאמור. עם זאת, ניתן לבחון אפשרות לרכישת או השכרת נכסים במקום על ידי התקשרות פרטית עם גורמים בתוך המושב. משפחות אשר מעוניינות בכך תוכלנה לקבל מידע בנושא במזכירות המושב. הקליטה למשפחת מושב מרחביה דורשת מהמועמדים לעמוד בפני וועדה קבלה. וועדת הקבלה תבחן את התאמת המושב למועמדים – ולהיפך.